לייעוץ חייגו  052-8393050

Menu

DeltaSpot® ריתוך נקודות התנגדות

כשריתוך נקודות רגיל לא יכול

ריתוך נקודתי עמיד נפוץ בתעשיות רבות בגלל היותו שיטה אפקטיבית וזולה לחיבור גיליונות פלדה. הוא משמש רבות בתעשיית הרכב המודרנית, היכן שפלדות מחוזקות ברמת חוזק ואיכות שונה צריכות להיות מחוברות ע”י ריתוך. שיטת עבודה זאת מסובכת מדי לעומת ריתוך נקודתי קונוונציונלי. כמו כן, יש דרישה הולכת וגוברת למערכות חיבור יעילות של יריעות אלומיניום. לצורך יישומים מסובכים אלו, אנשי התעשייה צריכים פעמים רבות לעשות שימוש בתהליכי חיבור מכניים יקרים – למשל חיבור ע”י מסמרים או ברגים. ®DeltaSpot מבצע בהצלחה רבה תהליכי ריתוך נקודות שעברו אופטימיזציה ומותאמים ליישום במקרים מורכבים ולא קונוונציונליים.

עקרון בסיסי של פעילות המערכת

החלק שמייחד את ®DeltaSpot הוא רובה ריתוך רובוטי, בעל רצועה הנעה בין האלקטרודות ומרתכת יריעות מתכת. תנועה מתמדת קדימה של הרצועה מאפשרת קיום תהליך ריתוך שלא מופרע באמצעו והתוצאה היא ריתוך באיכות גבוהה לאורך זמן. בנוסף, ריתוך כזה מאפשר שמירה על איכות העבודה, דיוק ותוחלת חיים ארוכה של האלקטרודה. אין עוד צורך בקיצוץ מתמיד של האלקטרודות. היתרון הגדול של השימוש ברצועה הוא בכך שהאלקטרודות מוגנות מפני שחיקה ומפני כיסוי ע”י יריעות מתכת. העבודה נעשית באיכות מתמדת ובנקודות ריתוך שניתנות לשיחזור פעמים רבות.

ויזואליזציה של תהליך ®DeltaSpot: הרצועה רצה בין יריעות המתכת והאלקטרודות ומבטיחה שהאלקטרודות מוגנות בצורה אפקטיבית.

טכנולוגיה מכנית

הרצועה מובילה את זרם הריתוך ובו בזמן מגינה על האלקטרודות מפני זיהום ע”י אבץ, אלומיניום או שאריות אורגניות. ההגנה הזאת מעניקה תוחלת חיים ארוכה יותר באופן משמעותי לאלקטרודות. מבחנים שנעשו עם יריעות אלומיניום (AlMg3 סגסגת) הציגו עמידות יוצאת דופן של בקירוב 30 אלף נקודות ריתוך.

הרצועה מאפשרת מגע בלתי ישיר בין היריעות ומובילה לריתוך נקי מהתזות. בעקבות כך נמנע הצורך לבצע עבודה חוזרת הנחוצה כדי לעמוד בסטנדרטים מודרניים של איכות. הכיסוי של הרצועה הוכח כיעיל יותר בעבודה עם יריעות אלומיניום. המגע המשופר עם חומרים עשויי אלומיניום מונע התזה ונזקים לחלקים המרותכים.

הרצועה דורשת החלפה רק לעיתים רחוקות והתהליך עצמו מתבצע במהירות ובקלות. בשימוש רגיל, הרצועה מייצרת 7,000 נקודות ריתוך. בכל מקטע של ריתוך הרצועה באה לידי שימוש 2-3 פעמים ותוחלת חייה ניתנת להארכה בהתאם.

התהליך מציע מאפיינים נוספים למאפיינים הפיזיים שכרגע תיארנו. הם כוללים מחזיק כונן חשמלי בעל בקרה עצמית שחוסך שימוש יקר באספקת אוויר דחוס. כמו כן, קיימת תוכנה מותקנת המאפשרת תצורה מרכזית של אקדחי ריתוך יחידים.

מערכת ניטור מקיף ומערכת ניתוח גם מהוות חלקים אינטרגרליים מהמערכת הכללית. כשתהליך הריתוך נשלם, שטח המגע של הרצועה מספק מידע על תהליך העבודה. מערכת ייעודית מבחינה ומציירת את התווים הייחודים של נקודות הריתוך. מערכות ניתוח מידע מתאימות יכולות לפענח את המידע הנ”ל. תוכנות מתאימות משחקות תפקיד מרכזי בפיענוח. מערכות הבטחת איכות ניתנות להתקנה בתור אופציה כדי לאפשר תיעוד מלא של תהליך העבודה ובכך מקטינות תהליך בקרת איכות עוקב המצריך זמן נוסף.

יישומים ויתרונות

רתכת DeltaSpot® מתאימה במיוחד ליריעות פלדה ואלומיניום. היא גם ניתנת לשימוש יחד עם ציפוי אנטי-קורוזיוני ולחיבורים שחורים/לבנים. האחרונים הם חיבורים של פלדה צרופה או פלדה בעלת סגסוגת ברמה נמוכה עם פלדה בלתי מחלידה ובעלת סגסוגת ברמה גבוהה.

צירופים שונים של חומרים ועוביים אפשריים גם כן. דוגמאות כוללות פלדות שיוצרו במשיכה עמוקה (deep-drown steels) בשילוב עם פלדות כרום-ניקל או Usibor, כמו גם צירוף של חומרים עם פלדות מצופות ואלומיניום.

הפיתוח מיועד בעיקר ליישום התהליך עבור חיבורים בעלי סגסוגת גבוהה, כמו גם חיבורי מגנזיום. החומרים הללו מספקים פוטנציאל מקסימלי בבנייה קלת משקל מודרנית. ניתן לבצע גם חיבור של 2 יריעות או יריעות מרובות של כל החומרים שהזכרנו לעיל.

אקדח ריתוך יכול לשמש לריתוך פלדות בעלות עובי שונה ולשילובי חומרים שונים. כל זה – רק על ידי החלפת הרצועה.

רמה גבוהה של יעילות מושגת ע”י תהליך נוסף של חימום, שמופיעה כתוצאה מהתנגדות הרצועה במגע. לריתוך המסורתי בנקודות התנגדות של יריעות AlMg3 (מ”מ 2X1.0), דרוש זרם של 35,000 A עד ל-40,000 A.

הרצועה מקטינה את הזרם עד ל-16,000 A. זרם ריתוך נמוך והתאמה אינדיווידואלית של הרצועה לתהליך הריתוך מאפשרים הפעלה נשלטת של חום, וכן מאפשרים לשלוט על צורה ומיקום נקודת הריתוך. הסבר מפורט יובא להלן.

חיבורים של 3 יריעות (2 יריעות עבות ויריעה דקה) מהווים אתגר בריתוך מסורתי. נקודת הריתוך נוצרת באזור היריעה העבה יותר ואינה מכסה את היריעה הדקה באופן משמעותי. כדי לפצות על אפקט זה, החום הנוסף המיוצר ע”י הרצועה, מבטיח שליטה מכוונת על עומק נקודת הריתוך.

המשמעות היא שאפשר לפצות על מחסור בחום באזור היריעה הדקה ע”י שימוש ברצועה בעלת התנגדות גדולה יותר. בדרך זו נקודת הריתוך משנה מיקום והופכת להיות קרובה יותר באופן משמעותי ליריעה הדקה. עם זאת, צורתה של נקודת הריתוך סימטרית ויכולה לבוא לידי ביטוי בנפח מוגדל באזור היריעה הדקה יותר.

בעבודה עם אלומיניום ישנה בעיה עם מוליכות חשמלית וטרמית גבוהה ובהתאמה התנגדות חשמלית נמוכה. ייצור החום המוגבל שנלווה לכך גם יכול להיות מפוצה ע”י בחירת רצועה מתאימה. בניגוד לריתוך המסורתי בנקודות של האלומיניום, שעד עכשיו היה באופן וירטואלי בלתי ניתן להשגה, כעת התהליך החדש של ריתוך נקודות בהתנגדות יכול לרתך אלומיניום בהצלחה בפעם הראשונה.

סיכום

לסיכום, ריתוך בנקודות עם הרצועה צפוי למצוא מקום ביישומים רבים בטכנולוגיית החיבורים. רתכת DeltaSpot® מבטיחה לגלות אופקים חדשים לעבודה חדשנית ולאפשר לחסוך בעלויות בייחוד בתעשיית הרכב.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב