לייעוץ חייגו  052-8393050

Menu

תשובות לשאלות נפוצות בריתוך

איך קובעים את קצב התקדמות הריתוך ויודעים מהו האמפרז’ הנכון? כיצד יש לקרר את המתכת ומה ההבדל בין הרתכות? כל התשובות בכתבה שלפניכם

מה ההבדל בין רתכות אלקטרוניות לרתכות AC?

ההבדל הוא במשקל, בנוחות העבודה ובעלות (רתכת אלקטרונית קלה, נוחה ויקרה יותר), ובדרך שבה הזרם החשמלי מושג. שתיהן מתאימות לריתוך חובבני, אך האלקטרונית מספקת תוצאה אסתטית יותר.

מה זו רתכת Stick?

רתכת Stick היא רתכת שבה מבוצע הריתוך באמצעות אלקטרודה שדומה למקל דק. רתכת אלקטרונית ורתכת AC  שתיהן רתכות Stick.

מה הבעיות השכיחות בפעולת הריתוך, וכיצד ניתן להימנע מהן?

ריתוך מהיר מדי ומרחק גדול בין המתכת לאלקטרודה פוגעים באיכות הביצוע. תרגול על נייר ואז על מתכת יאפשר תנועה טובה יותר בריתוך עצמו – התאמנות על צורת שמינייה בקצב קבוע. קצב לא איטי ולא מהיר לא ייצר חורים במתכת. המרחק הנכון בין האלקטרודה לבין המתכת שווה לעובייה.

מה קובע את קצב ההתקדמות של הריתוך?

הקצב ייקבע על פי עובי המתכת, אך מעבר לכך קיימים גורמים נוספים המעכבים ריתוך כגון ריתוך במנח מאונך (כלומר החומר יורד כלפי מטה. הפעילות חייבת להיות מהירה למרות הקושי, וזאת כדי להצליח בריתוך), מתכת עגולה, מתכות בעובי שונה (העבה מצריכה יותר זמן עבודה).

כיצד לקרר את המתכת נכון כדי לא לפגוע בריתוך?

לרתך חובבן אין מערכת קירור מתאימה, ולכן עליו לקחת בחשבון זמן קירור ארוך ולהצטייד בסבלנות. אין לקרר במים משום שהמפגש של המתכת החמה והמים עלול לייצר סדקים. גם אם הם לא נראים, הם עלולים להתגלות בהמשך.

כיצד מבצעים גימור לאחר סיום הריתוך?

יש צורך בליטוש התפר ע”י דיסק ליטוש וע”י משחזת זווית. כמו כן, משום שתפרים נוטים לצבור חלודה, מומלץ לצבוע אותם בצבע יסוד או בממיר חלודה.

מה המתח המומלץ לרוב עבודות הריתוך הביתיות?

בין 75 אמפר ל- 95 אמפר היא ההמלצה לביצוע מרבית הריתוכים הביתיים. מתחת ל- 75 אמפר לא יתקבל מספיק חום מהרתכת ומעל ל-95 אמפר ייווצר חור במשטח שעליו עובדים.

מה לעשות אם הריתוך המבוצע על ברזל בעובי מילימטר-שניים שורף את הברזל גם לאחר הורדת האמפר למינימום?

במקרה זה מומלץ להשתמש באלקטרודה עבה (2.5 יכולה לעזור), ולהוריד את הזרם לתשעים או פחות. את הריתוך יש לבצע במקטעים קצרים בשילוב הפסקה בין לבין.

האם רתכת CO2 מתאימה לריתוך ביתי?

רתכת CO2 מתאימה לסדנת ריתוך, למוסכים ולמסגריות. רתכת AC ורתכת אלקטרונית מתאימות לרוב העבודות החובבניות בבית ובחצר (הרתכת האלקטרונית מתאימה גם לתעשיית כלי הרכב ותעשיות פלדה).

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב