שימושיה, יתרונותיה וחסרונותיה של רתכת ארגון

שימושיה, יתרונותיה וחסרונותיה של רתכת ארגון

רתכת ארגון נחשבת הטובה ביותר מבין הרתכות (כולל רתכת אלקטרונית ורתכת CO2). היא מייצרת ריתוך איכותי, חזק ואסתטי במיוחד. רתכים נעזרים ברתכת ארגון כדי לבצע ריתוך בנירוסטה ובאלומיניום ובכך ייחודה. כמו ברתכת CO2, גם כאן נעשה שימוש בגז שמגיע מכוס מיוחדת אשר נמצאת ברתכת. תפקיד גז הארגון הוא למנוע את המגע עם החמצן על גבי נקודת החיבור של המתכות. רתכת ארגון יקרה יותר מרתכת רגילה, אבל איכות הריתוך שהיא מציעה משתלמת למי שמחפש זאת. היא אינה מייצרת שלאקה וגיצים ואינה דורשת ליטוש או השחזה.

מה מציע גז ארגון?

גז ארגון תורם לסביבת ריתוך נקייה מחמצן משום שהוא אינו מחמצן בתהליך הריתוך. הוא גז ניטרלי המאפשר ריתוך באיכות גבוהה של כל מיני מתכות כגון פליז ונחושת וכאמור אלומיניום ונירוסטה. רתכת ארגון מאפשרת שינוי, הגברה והחלשה של הזרם ושליטה במתח החשמלי, באיטיות או במהירות הביצוע ובחום שנוצר על נקודת החיבור על ידי הרתך. שליטה רחבה זו מקנה לו את האפשרות לייצר איכות ביצוע ברמה גבוהה – נמנעים גלדים על המתכת. רתכים בעלי ניסיון בהזרמת הגז במהלך הריתוך מייצרים סביבת עבודה מקסימלית שמונעת חלודה עתידית והתלהטות.

שתי שיטות ריתוך – יתרונות וחסרונות

שתי שיטות קיימות בריתוך בארגון: בראשונה הריתוך מבוצע על ידי שימוש באלקטרודה חשמלית, זוהי אלקטרודת טונגסטן האחראית על סגירת המעגל החשמלי. היא אינה מתכלה (אלקטרודה בעלת ראש ירוק מיועדת לאלומיניום ואלקטרודה בעלת ראש אדום מיועדת לנירוסטה). הגז מוזרם במהלך כל פעולת הריתוך באמצעות ידית שלפעמים כוללת גם מערכת צינורות עם מי קירור. הקשת החשמלית שנוצרת בריתוך מוגנת באמצעות גז מיונן. בנוסף לגז המוזרם לאזור פעולת הריתוך מוזרם גם חומר מילוי (חוט מילוי) לטובת הריתוך מהצד. בצורה זו אין סכנת התלהטות של המתכות ונשמרת איכות הריתוך. החיסרון: מומלץ לבקיאים ולא לחובבנים, הציוד יקר, החוט מוחלף לעתים קרובות ועוצמת האור שנפלט גבוהה יותר מאשר עם רתכות אחרות.

הצורה שנייה הנהוגה ברתכת ארגון מבוצעת על ידי אלקטרודה רציפה שמתכלה, וגם היא מוגנת על ידי הגז. ההתכה מבוצעת על ידי הקשת החשמלית. יתרונות: מהירות ורציפות, ניצול אנרגיה גבוהה על ידי שימוש באלקטרודה מותכת, איכות גבוהה. חסרונות: עלות גבוהה, קושי לריתוך במקומות צרים בגלל ידית גדולה, חובה הכשרה מקצועית, ריתוך במקום סגור אינו מומלץ בגלל הגז שאמור להגן, סכנה למבצע הפעולה בגלל פיזור החום ותדירות הקשת החשמלית.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *