לייעוץ חייגו  052-8393050

Menu

שיטות ריתוך מתקדמות

איך שלא נסתכל על זה, ריתוך ממלא תפקיד חשוב בחיינו בתעשיות כמו: מכוניות, אוניות, מטוסים, רכבות ופסי רכבת, מתקני משחקים, חלונות, תמרורים, פרזול, גשרים, מפעלים, צינורות מים וביוב – יציבותם של כל אלו ושל עוד רבים אחרים נשענת על איכות הריתוך. במאמר זה נסקור שיטות שונות של ריתוך, שמהוות את התשתית למרבית עבודות המתכת הקיימות.

מהן שיטות הריתוך המתקדמות?

SMAW – ריתוך על ידי קשת חשמלית: זוהי השיטה הנפוצה והפשוטה ביותר לריתוך. היא כוללת יצירת מעגל חשמלי פתוח שלתוכו מוכנסת אלקטרודת הריתוך. החדרת האלקטרודה סוגרת את המעגל החשמלי ויוצרת קצר חשמלי וכך נוצר חום רב שלמעשה ממיס את האלקטרודה, שמחברת את חלקי המתכת השונים. היתרון של שיטה זו טמון, אפוא, בפשטותה, בעלות הנמוכה של הציוד ובניידות. החסרונות הם שאיכות הריתוך תלויה במידה רבה בידע ובמיומנות של הרתך, כמו גם שנדרש ניקוי וליטוש לאחר סיום עבודת הריתוך, בשל כמות הסיגים הגבוהה. כמו כן, עלות האלקטרודה גבוהה יחסית.

ריתוך MIG – ריתוך מיג בעזרת רתכת CO2 דומה בבסיסו ל-SMAW וההבדלים העיקריים בהם הוא שאין כאן אלקטרודה אלא חוט רציף שמביא לקצר חשמלי וההגנה על הריתוך מתבצעת באמצעות גז ולא באמצעות ציפוי האלקטרודה. שיטה זו מאפשרת עבודה נקייה, חזקה והתוצר – בעל גימור יפה. חסרונות בריתוך מיג: מאחר ובריתוך זה נעשה שימוש בגז, יש לבצע ריתוך מיג באתר סגור, הוא דורש הכשרה מקצועית ארוכה יותר ויש להתארגן בהתאם, כולל ציוד מתוחכם יותר. לבסוף, מאחר ובמהלך העבודה מופקות כמויות חום גדולות.

ריתוך TIG – ריתוך טיג ארגון נחשב לאיכותי ביותר והוא דומה בהרבה מובנים לשיטת ריתוך מיג. הוא מאופיין בחוזק ובניקיון , ובשל העדר הסיגים (שלאקה) הוא אינו דורש השחזה וליטוש, שמהווים שלבים חיוניים בסוגי ריתוך רבים אחרים.

ההבדל העיקרי בינו לבין ריתוך מיג הוא בשימוש באלקטרודת טנגסטון לא מתכלה, המעבירה זרם חזק שיוצר חום גבוה. היתרונות בשיטה זו הם חוזקם של הריתוכים וברמת השליטה של הרתך בעת ביצוע העבודה. החסרונות: שיטה זו איטית יותר מאחר ויש צורך להחליף את חוט הריתוך תכופות, היא דורשת מיומנות גבוהה מאוד מצד המרתך, היא מסוכנת יותר, עקב עוצמת האור הגבוהה הנפלטת בעת הריתוך, היא דורשת ציוד יקר ומחייבת מסכות ריתוך איכותיות.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב