לייעוץ חייגו  052-8393050

Menu

מידע מקצועי אודות ריתוך אלומיניום

מוצרים רבים בבית ובתעשייה מיוצרים מחומר האלומיניום. האלומיניום מוכר גם שמו: חמרן, והוא נחשב הנפוץ ביותר מבין המתכות שבהן נעשה שימוש. יתרונות החומר ברורים: הוא אינו מתחמצן בנקל, מתעצב בקלות, מתאים לעיבוד שבבי ונחשב עמיד. מוצרי האלומיניום קלים יחסית בשל צפיפותו הנמוכה של החומר.

ריתוך אלומיניום מבוצע בתעשייה ליצירת מוצרים כגון דלתות, חלונות ופרזול, חלקי חילוף למכוניות, פחיות שתייה, תקליטורים, מוצרי אלקטרוניקה, ניירות עטיפה, צבע כסף (מאבקת אלומיניום). האלומיניום מוליך היטב חום וחשמל ואינו מתמגנט ומשמש גם בתערובת תחמוצת מתכתית (תרמיט) לריתוך.

מהו ריתוך אלומיניום?

ריתוך אלומיניום אינו מהווה סיכון בריאותי ברוב המקרים, אם כי ייתכנו מצבי אלרגיה לאלומיניום שעלולים להתבטא בגירודים או בדלקת בעור. מתכת האלומיניום נוחה לריתוך על ידי רתכת מתאימה בלבד בשימוש באמצעים נוספים, אך דורשת ידיים מקצועיות, ניסיון וידיעת תכונותיו של החומר.

האלומיניום אינו מייצר חלודה כאשר הוא בא במגע עם מים ואוויר, אך ריתוך מתכת למתכת באופן כללי יוצר פגיעה בשטח הפנים של המתכת ולכן עלולה להיווצר שכבת חלודה. גז הארגון המשמש לריתוך אולטימטיבי של אלומיניום, מייצר בזמן הריתוך, באמצעות רתכת, שכבת מגן שמזכירה בפעולתה את שכבת המגן המאפיינת את החומר שנמצא על האלומיניום (ציפוי פסיבציה). מקום הריתוך המחומם באמצעות חשמל מקבל את גז הארגון על ידי מיכל חיצוני. כאשר הגז פוגש את המתכת החמה נוצרת שכבת המגן.

עוד על גז האורגון, CO2 ופגמים בריתוך אלומיניום

במהלך פעולת הריתוך באמצעות גז ארגון מסייעת אלקטרודת טונגסטן אשר יוצרת את הקשת החשמלית. זו מוגנת על ידי הגז שמוזרם על פני השטח באזור הריתוך. תהליך ריתוך עם הגז מונע גצים ושלאקה, ולכן אין צורך בפעולת השחזה או בפעולת ליטוש של אזור התפר של הריתוך. ריתוך אלומיניום דורש טמפרטורה נמוכה המצריכה מיומנות ריתוך גבוהה (לעומת ריתוך נירוסטה לדוגמה). ריתוך שאינו מקצועי עלול לייצר אזורים חשופים של מתכת שבהם עלולה להתפתח חלודה.

משום שהאלומיניום אינו בעל תכונות מגנטיות הוא נדרש להתייחסות שונה מחומר אחר במהלך פעולת הריתוך. אחת השיטות הנפוצות הנוספות לריתוך אלומיניום היא הקשת החשמלית ותוספת של פחמן דו חמצני: רתכת הכוללת גליל חוט אלומיניום מאפשרת את סגירת המעגל החשמלי על החומר. גם במקרה זה יש צורך בעבודה מקצועית ומהירה. שיטת ריתוך נוספת היא ריתוך אוטוגן. חשוב להזכיר כי האלומיניום מוליך חום גבוה ולכן דורש ידיים מקצועיות. אחת התופעות שעלולות להיווצר כתוצאה מריתוך רתכת גרוע היא בועות וסדקים.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

האתר נבנה ועוצב ע”י אדאקטיב