מהי רובוטיקה ואוטומציה בריתוך ולמי מתאימה

מהי רובוטיקה ואוטומציה בריתוך ולמי מתאימה

בשנים האחרונות ישנה נטייה בעיקר בקרב מפעלים וענפים המצריכים עבודות ריתוך רבות וקבועות לעבור לאוטומציה של התהליך. יש לכך סיבות שונות כמו מחסור בכוח עבודה אנושי בתחום הריתוך, חיסכון בעלויות וצורך בעבודה מדויקת. הטמעת מערכות של רובוטיקה לריתוך דורשת התאמה אישית מדויקת של המערכת לצרכים של המפעל והשקעה מרובה. יש לקחת בחשבון מספר גורמים כאשר בוחנים את האפשרות לשימוש במערכת אוטומטית לריתוך.

מהי רובוטיקה ואוטומציה בריתוך?

ריתוך מקצועי הוא פעולה שדורשת בעל מלאכה מיומן בתחום, אך ישנה בעיה של מחסור בכוח עבודה אנושי בתחום זה. סיבה זו וסיבות נוספות כמו הצורך בהתייעלות ובעבודה מדויקת ביותר ועלות גבוהה של העבודה האנושית הובילו לכך שתחום הריתוך עובר בעיקר בעשור האחרון תהליך של אוטומציה שבו את הידיים האנושיות מחליפים רתכות אוטומטיות ורובוטים לריתוך.

רובוט לריתוך הוא מכונה המתוכנתת לבצע פעולת ריתוך ולחזור עליה מספר רב של פעמים בקצב ובאופן זהה. אל הרובוטים מחוברות זרועות גמישות שבסופן ממוקמת ידית הריתוך. רובוטים לריתוך מסוגלים לבצע ריתוך כמעט בכל שיטה לרבות ריתוך ארגון טיג וריתוך בשיטת מיג.

אילו יתרונות וחסרונות יש למערכת ריתוך רובוטית?

למערכת ריתוך אוטומטית ישנם מספר יתרונות בולטים:

  • חיסכון בכח אדם

  • דיוק ואחידות בפעולת הריתוך

  • קצב עבודה גבוה יותר מרתך אנושי

  • חיסכון בעלויות עבודה של רתכים אנושיים

החסרונות העיקריים של שיטה זו הן:

  • עלות גבוהה של המערכת

  • שטח עבודה ואחסון הנדרש למערכת הרובוטית

  • חוסר גמישות – המערכת מתוכננת מראש לפי צרכים מסוימים, וכאשר יש שינוי בצרכים אלו יש צורך לתכנת את המערכת מחדש

  • צורך באחזקה של הרובוט בדומה למכונות אחרות כמו החלפת רכיבים שהתכלו, שימון ותיקון רכיבים בעת תקלה.

  • צורך בעובד מקצועי שעבר הכשרה מיוחדת שיתפעל את הרובוט.

לפני שמחליטים על הכנסת רובוטיקה לריתוך יש לוודא שההשקעה אכן משתלמת ושיש די שטח אחסון ושטח עבודה עבורה, ולתכנן היטב את המטרות והדרישות מהמערכת.

למי מתאים הריתוך הרובוטי?

רובוט לריתוך מתאים בעיקר לתעשיות ייצור בהיקף גדול שבהן נצרכות פעולות ריתוך רבות, מדויקות וזהות כמו תעשיית הרכב, חקלאות, רכבות, ביטחון, תעשיית העפר ועוד. עם זאת כל  מפעל הזקוק לעבודות ריתוך יוכל לבחון את הכדאיות של הכנסת מערכת ריתוך רובוטית. הכדאיות תלויה בהיקף העבודה הנדרש ובאופי העבודה: האם צריך לחזור על מספר פעולות ריתוך קבועות פעמים רבות ובצורה זהה? האם החלקים שיש לרתך פשוטים לריתוך או דורשים עבודה מורכבת?

בחינת הצרכים של המפעל ותהליכי הריתוך הקיימים היא רק הצעד הראשון לקראת מעבר לאוטומציה של הריתוך. לאחר מכן יש להכין תוכנית עבודה מפורטת ביותר ולהתייעץ עם מומחה בתחום הרובוטיקה. אנו מזמינים אתכם ליצור עמנו קשר ולקבל ייעוץ מקצועי מקיף בכל הנוגע לתחום הריתוך הרובוטי.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *