יתרונות וחסרונות של ריתוך נקודות

יתרונות וחסרונות של ריתוך נקודות

יתוך נקודות היא שיטה נפוצה בתחום הריתוך ומסייעת לבעלי מקצוע לרתך שני גופים בתהליך יחסית פשוט. השיטה מתבססת על חימום בעזרת זרם חשמלי. החימום הוא מקומי בלבד והזרם פועל לזמן קצר, מה שיוצר ריתוך נקודתי ונקי מאד. ריתוך נקודות מתבצע באמצעות זרם חשמלי ולא באמצעות קשת חשמלית ויש לו יתרונות וחסרונות שונים. לפני שנסקור אותם כדאי להבין מהו בעצם ריתוך נקודות.

תהליך ריתוך נקודות

במהלך הריתוך אנחנו נעזרים בשתי אלקטרודות, לרוב מדובר באלקטרודות נחושת המותאמות לצרכי הרתך. האלקטרודות שמוצמדות אל החלקים שאמורים להתחבר באמצעות ריתוך לוחצות אותם זה לזה. בשלב זה מופעל זרם חשמלי חזק מאלקטרודה אחת לשנייה. במקום שבו מוצמדים החלקים זה לזה נוצר חום. החום הרב יוצר אפשרות להתיך את המתכת ולחבר בין שני החלקים.

בדרך כלל מרתכים באמצעות שיטה זו פחי מתכת שעוביים בין חצי לשלושה מילימטרים כאשר החיבור ביניהם מתבצע במספר מקומות ספציפיים. החיבור במקומות שונים בין הפחים נעשה על ידי זרם קצר, שמחמם את הנקודה ויוצר את הריתוך.

התוצאה היא ריתוך נקי יחסית ושימוש קצר ויעיל ברתכת. התוצאה תלויה בגורמים שונים כמו למשל צורת האלקטרודות המשפיעה על איכות הריתוך, בגלל שהעוצמה משתנה מאלקטרודה לאלקטרודה. גם לזרם החשמלי, עוצמתו ומשך הזמן בו הוא מועבר משפיעים על תוצאת הריתוך.

יתרונות השיטה

ריתוך נקודות מאפשר להגיע לתיאום מדויק ולרתך נקודות קטנות וספציפיות במהירות. יתרון נוסף הוא הניקיון. התהליך מתבצע בצורה נקייה בגלל הדיוק הרב ובגלל העובדה שמדובר בתהליך קצר. לבסוף, חשוב לציין שלאחר ההתאמה וקביעת התנאים על ידי איש המקצוע, אפשר לבצע את התהליך בצורה פשוטה, גם מי שאין לו ניסיון רב ובכך בעצם לחסוך בעלויות של כוח אדם מקצועי. יתרון נוסף של רתכת נקודות הוא שניתן לשלב אותה בתהליך אוטומציה.

חסרונות השיטה

למרות שמדובר בשיטה פשוטה יחסית, לעתים קרובות בגלל חוסר ניסיון ריתוך נקודות יכול לקחת זמן, בגלל הפעלת חום ברמה נמוכה או חיבור לא נכון של הפחים באמצעות האלקטרודות. שימוש לא נכון בשיטה יכול להביא לחיבורים לא מספיק חזקים או מנגד לחורים שעלולים להיווצר בשל חום גבוה מדי וארוך מדי בנקודת הריתוך.

החסרון העיקרי הוא שריתוך נקודות לא מתאים לכל סוגי החומר הקיימים כיום. במקרים רבים לא יהיה ניתן להשתמש בריתוך נקודות בגלל עובי המתכת. מדובר בשיטה ספציפית שמתאימה רק לפחים דקים יחסית ולחיבור במקומות נקודתיים – לכן היא נקראת ריתוך בנקודות.

מלאו את הפרטים
ונשמח לעמוד לרשותכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *