שיטות ריתוך, יתרונות וחסרונות

ריתוך הינו פעולה פיזיקלית המחברת שני גופי מתכת, תוך התכה של חלק מהם. לעתים, הליך הריתוך ידרוש ריתוך מתכת נוספת. כמו כן, במקרים מסוימים, פעולת הריתוך תתבצע באמצעות שינוי צורה פלסטית. צורות החימום הנפוצות רבות ומגוונות. הנפוצות ביניהן הן ריתוך באמצעות לייזר, ריתוך "נקודות", המבוצע בעזרת זרם חשמלי המועבר בין הגופים המרותכים, ריתוך באמצעות קשת חשמלית, ריתוך באמצעות הפעלת לחץ, ועוד.

שיטות ריתוך מתקדמות

איך שלא נסתכל על זה תהליך ריתוך ממלא תפקיד חשוב בחיינו בתעשיות כמו: מכוניות, אוניות, מטוסים, רכבות ופסי רכבת, מתקני משחקים, חלונות, תמרורים, פרזול, גשרים, מפעלים, צינורות מים וביוב – יציבותם של כל אלו ושל עוד רבים אחרים נשענת על איכות הריתוך. במאמר זה נסקור שיטות שונות של ריתוך, שמהוות את התשתית למרבית עבודות המתכת הקיימות.

ריתוך מיג – ריתוך למקצוענים

ריתוך מיג נועד במקור לריתוך אלומיניום, אך כיום בנוסף לריתוך אלומיניום מתאפשר גם ריתוכן של כל המתכות המסחריות כמו מתכת אל ברזליות, נחושת, אינקונל, פלדה מסוגסגת ופלדת פחמן. אמצעי זה מאפשר לרתכן באופן איכותי, בעוביים משתנים- בנוחות ובקלות יחסית. בריתוך מיג ניתן להשתמש באופן אוטומאטי לחלוטין או למחצה, בשילוב אדם האוחז בידית ומכונה המזינה את החוט.

ריתוך חשמלי בתעשיית המתכת

ריתוך חשמלי משמש את תעשיית המתכת על כל ענפיה השונים, החל מעבודות ריתוך במפעלים, בבתי מלאכה ובאתרי בנייה ועד לעבודות ריתוך פרטיות. על מנת ליצור עבודות ריתוך טובות יש צורך בשילובם של מספר גורמים עיקריים: מקצועיות, ידע טכני ומיומנות מצד הרתך, ציוד איכותי המותאם לסוג הריתוך (TIG או MIG) החשמלי לעבודה המתבקשת.

סוגי רתכות ושימושיהן

מכשיר הרתכת מופעל חשמלית ועונה על הצורך בחיבור בין שני גופים עשויים מתכת. כל רתכת מספקת זרם חשמלי שתפקידו לקיים את פעולת הריתוך. סוגי הרתכות מיועדים למשימות שונות, כאשר כל רתכת מספקת זרם של כמה אמפרים עד כדי אלפי אמפרים ואף יותר. הריתוך מתבצע על ידי התכת חלק מהגופים וחיבורם בצורה זו. לפעמים נדרשת מתכת נוספת להשלמת פעולת הריתוך. לאחר סיום הפעולה המתכות מתמצקות לכדי חומר אחד כאשר הן מתקררות.

מילון בסיסי לציוד ריתוך

פעולת הריתוך מבצעת התכה של שני אביזרי מתכת על מנת לחבר ביניהם. ההתכה מבוצעת באמצעות חימום האביזרים, ולעתים נדרשת מתכת שלישית המגשרת בין השניים(חומר מילוי). הגיבוש הסופי מתקבל לאחר תהליך קירור בו מתמצק החלק השלם שנוצר. כאמור, תהליך הריתוך אפשרי על ידי חום גבוה. החום נוצר באמצעות זרם חשמלי, חימום בתנור עד כדי שינוי מצב הצבירה של הגופים הנדרשים להתמצקות, קשת חשמלית (סוג של זרם חשמלי), חימום באמצעות לייזר וחימום באמצעות גז. כמו כן, במידת הצורך ייעשה שימוש בחיכוך, במשיכה ובלחץ.

מידע אודות ריתוך נקודות

מלאכת ריתוך נקודות משמשת לחיבור בין שני חלקי פח, כאשר לרוב יש צורך בכמה נקודות ריתוך. את המלאכה מבצעים בעזרת רתכת, תוך כיוון נכון של כל הפרמטרים. הרתך אשר מבצע את העבודה מכוון את מכשיר הריתוך ומניח את הפחים במקום המתאים. הריתוך מתחיל עם לחיצה על דוושת ההפעלה המצמידה את האלקטרודות העליונות אל הפח במקום המתאים ושליחת הזרם הדרוש.

מידע אודות אלקטרודות לריתוך

אלקטרודות לריתוך מהוות אביזר בסיסי בעבודתם של רתכים. האלקטרודה עצמה מכילה חוט ליבה המורכב מחוט מתכת שמצופה בשכבה קראמית. קיימים מספר סוגי אלקטרודות לריתוך כאשר כל סוג של חוט ליבה הינו בעל תרכובת כימית שונה. יש לציין כי תהליך ייצורן של אלקטרודות הינו מורכב ומדויק, ודורש ידע רב וייחודי בתחום הציוד התעשייתי, שכן כל סטייה קטנה במידות ובתהליכים פוגם באיכות האלקטרודה.

יתרונות וחסרונות של ריתוך מיג

התהליך מוכר לרבים כאמצעי יעיל לריתוך אלומיניום, אך בשנים האחרונות ריתוך מיג נכנס לשימוש גם לצורך ריתוך מתכות רבות נוספות, ביניהן ניתן למנות: פלב"מ, פלדת פחמן, נחושת, אינקלי ופלדה מסוגסגת.

חיתוך בפלזמה עם אוניוולד

חברת אוניוולד הינה מבין החברות המובילות והוותיקות בישראל בענף הריתוך והאוטומציה. ברשותנו ציוד מתקדם לעבודות חיתוך בפלזמה לצד שפע של מכונות החיוניות לתעשיית המתכת. כחברה מובילה אנחנו שואפים להביא אל קהל לקוחותינו את הציוד המתקדם,האיכותי והחדיש ביותר לרבות מכונת חיתוך בפלזמה.

כיצד בוחרים פלזמה לחיתוך

אם אתם עומדים לרכוש פלזמה לחיתוך אז חשוב שתקראו את הכתבה הבאה, היא תצייד אתכם בכלים חשובים לבחירת מכונת פלזמה לחיתוך ותאפשר לכם לבצע השקעה נבונה שתסייע לכם לייעל תהליכים ותחסוך לכם הרב מאוד זמן וכסף בסופו של עניין.

כך בוחרים נכון מכונת חיתוך בפלזמה

מכונת חיתוך בפלזמה היא מכונה שלא רוכשים סתם, צריך להקדיש מחשבה וזמן לבדיקה לפני במבצעים את הרכישה ואם אתם מתלבטים אילו אלמנטים כדאי לשקול בבואכם לרכוש מכונת חיתוך בפלזמה, אז הגעתם למקום הנכון. בכתבה הבאה נעמוד על כל האלמנטים החשובים לבדיקה, נעלה שלאלות שעליהן אתם תדרשו לתת תשובה ורק כאשר יש בידיכם את כל התשובות תוכלו לבצע רכישה נבונה וחכמה של מכונת חיתוך בפלזמה.

מהי רתכת אלקטרונית, יתרונותיה וחסרונותיה

הרתכת היא כלי העבודה העיקרי של הרתכים, גם החובבנים. הרתכת מעבירה זרם חשמלי הנחשב גבוה ומאפשר את פעולת הריתוך. הזרם החשמלי יכול להיות כמה אמפרים ועד עשרות אלפים. קיימות ארבע רתכות עיקריות: בעלת זרם חילופין (AC) שהיא הרגילה, המוכרת ועלותה אינה יקרה, הרתכת האלקטרונית שנעסוק בה (מחירה משתנה בהתאם לאיכות, להספק ואם מדובר ביד שנייה אז גם בהתאם למספר הידיים שהיא עברה), רתכת CO2 כלומר MIG ואחרות נוספות הנחשבות מיוחדות כגון TIG וארגון.

מידע מקצועי אודות ריתוך אלומיניום

מוצרים רבים בבית ובתעשייה מיוצרים מחומר האלומיניום. האלומיניום מוכר גם שמו: חמרן, והוא נחשב הנפוץ ביותר מבין המתכות שבהן נעשה שימוש. יתרונות החומר ברורים: הוא אינו מתחמצן בנקל, מתעצב בקלות, מתאים לעיבוד שבבי ונחשב עמיד. מוצרי האלומיניום קלים יחסית בשל צפיפותו הנמוכה של החומר.

ריתוך אלומיניום מבוצע בתעשייה ליצירת מוצרים כגון דלתות, חלונות ופרזול, חלקי חילוף למכוניות, פחיות שתייה, תקליטורים, מוצרי אלקטרוניקה, ניירות עטיפה, צבע כסף (מאבקת אלומיניום). האלומיניום מוליך היטב חום וחשמל ואינו מתמגנט ומשמש גם בתערובת תחמוצת מתכתית (תרמיט) לריתוך.

התמודדות עם סדקים בפעולת ריתוך

ריתוך מקצועי איכותי הוא תוצאה של ידע וצבירת ניסיון מעשי, אך גם רתכים מקצועיים מתמודדים לא פעם עם סדקים שנוצרו בפעולת הריתוך. מתי עלולים להיווצר מצבים כגון אלו, וכיצד ניתן להימנע מהם או להתמודדות עמם בהצלחה כאשר כבר מאוחר מדי והסדק נוצר?

כיצד להסיר שאריות ריתוך (שלאקה)

לשלאקה תפקיד חשוב בפעולת הריתוך. היא שכבת הסיגים המכסה את התפר שנוצר במהלך ריתוך על ידי רתכת. השלאקה מאטה את קצב ההתקררות של הריתוך, מה שחשוב כדי להגן מפני היווצרות סדקים. הקירור מסייע להצלחת הריתוך, ורק לאחר ההתקררות הסופית אפשר לטפל בשלאקה ולהסירה כדי לגלות תפר נאה ואסתטי.

אומנות הריתוך- יצירות אומנות שניתן ליצור בעזרת ריתוך

כל פעילות אומנותית יש בה מן הטכניקה ומן האינטואיציה האישית. פעולת ריתוך דורשת למידה וניסיון, אך האינטואיציה נדרשת כאשר מדובר ביצירת כלים או מבנים שיש בהם גם אמירה אומנותית ולא רק זוויות יבשות מתוכננות מראש ומוגשות על פי שרטוט טכני בלבד. אילו יצירות אומנות ניתן ליצור על ידי ריתוך מתכות? מהם הכלים הבסיסים שנדרשים מכל רתך ועל איזה אמצעים בטיחותיים יש לשים דגש במהלך פעולת הריתוך?

ציוד ריתוך בסיסי עבור רתך מתחיל

מעוניין בתחביב חדש? הברזל 'בוער' לך בין האצבעות? כדי שתוכל לפתוח ברגל ימין, קיבצנו למענך את המרכיבים הבסיסיים שילוו אותך בהמשך, הוספנו כמה הוראות בטיחות אלמנטריות אך הכרחיות, ועוד רגע תוכל לקחת את אלקטרודת הריתוך ולייצר מבנים קטנים, יצירות אמנות, שערים וגדרות או מתקן לאופניים. לך, אנחנו בטוחים, יש עוד רעיונות בראש. אז קדימה לדרך.

תשובות לשאלות נפוצות בריתוך

איך קובעים את קצב התקדמות הריתוך ויודעים מהו האמפרז' הנכון? כיצד יש לקרר את המתכת ומה ההבדל בין הרתכות? כל התשובות בכתבה שלפניכם

שימושיה, יתרונותיה וחסרונותיה של רתכת ארגון

רתכת ארגון נחשבת הטובה ביותר מבין הרתכות (כולל רתכת אלקטרונית ורתכת CO2). היא מייצרת ריתוך איכותי, חזק ואסתטי במיוחד. רתכים נעזרים ברתכת ארגון כדי לבצע ריתוך בנירוסטה ובאלומיניום ובכך ייחודה. כמו ברתכת CO2, גם כאן נעשה שימוש בגז שמגיע מכוס מיוחדת אשר נמצאת ברתכת. תפקיד גז הארגון הוא למנוע את המגע עם החמצן על גבי נקודת החיבור של המתכות. רתכת ארגון יקרה יותר מרתכת רגילה, אבל איכות הריתוך שהיא מציעה משתלמת למי שמחפש זאת. היא אינה מייצרת שלאקה וגיצים ואינה דורשת ליטוש או השחזה.

מהי רובוטיקה ואוטומציה בריתוך ולמי מתאימה

בשנים האחרונות ישנה נטייה בעיקר בקרב מפעלים וענפים המצריכים עבודות ריתוך רבות וקבועות לעבור לאוטומציה של התהליך. יש לכך סיבות שונות כמו מחסור בכוח עבודה אנושי בתחום הריתוך, חיסכון בעלויות וצורך בעבודה מדויקת. הטמעת מערכות של רובוטיקה לריתוך דורשת התאמה אישית מדויקת של המערכת לצרכים של המפעל והשקעה מרובה. יש לקחת בחשבון מספר גורמים כאשר בוחנים את האפשרות לשימוש במערכת אוטומטית לריתוך.

בעיות בריתוך והגורמים להן

בין אם אתם רתכים חובבים ובין אם זה תחום העיסוק שלכם, קרוב לוודאי שתיתקלו מדי פעם בבעיות ופגמים במהלך הריתוך. התקלות יכולות להיגרם ממגוון גורמים כמו מהירות ריתוך איטית או מהירה מדי, מרחק לא טוב בין המתכת לאלקטרודה ועוצמה לא מתאימה. לנוחותכם הבאנו כאן מספר בעיות נפוצות בריתוך והסברים על הגורמים להן.

איך לבחור אלקטרודות לריתוך

ריתוך הוא מקצוע רב חשיבות עם אחריות עצומה של המרתך. מסיבה זו משקיעים לא מעט זמן במהלך לימודי קורס מקצועי בריתוך בהכרות עם הפרטים הקטנים. אותם פרטים שיהפכו כך רתך לאיש מקצוע מדוייק, איכותי ומקצועי. לא רק המקצוענות צריכה לבוא לידי ביטוי בכל פרויקט ובכל עבודה אלא גם נושאים כמו בטיחות וזהירות, כך למשל הדרך הנכונה להשתמש באלקטרודות במהלך תהליך הריתוך.

איך יודעים איזו רתכת לקנות

רכישת רתכת היא לא דבר פשוט כמו שזה נשמע. לפני שהולכים לחנות, חוטפים רתכת מהמדף ומשלמים מלוא הכסף, חשוב לדעת מה בדיוק צריך לבחור. כל רתכת משמשת לריתוך ברמה אחרת. הספק של רתכת אחת עשוי להיות שונה מהספק של רתכת אחרת וכך לא תאפשר לנו לבצע עבודה שרצינו לעשות. אלו הם הדברים שכדאי לקחת בחשבון כשאתם בוחרים רתכת.

יתרונות וחסרונות של ריתוך נקודות

ריתוך נקודות היא שיטה נפוצה בתחום הריתוך ומסייעת לבעלי מקצוע לרתך שני גופים בתהליך יחסית פשוט. השיטה מתבססת על חימום בעזרת זרם חשמלי. החימום הוא מקומי בלבד והזרם פועל לזמן קצר, מה שיוצר ריתוך נקודתי ונקי מאד. ריתוך נקודות מתבצע באמצעות זרם חשמלי ולא באמצעות קשת חשמלית ויש לו יתרונות וחסרונות שונים. לפני שנסקור אותם כדאי להבין מהו בעצם ריתוך נקודות.